Може ли отново да имаме плавателна Марица?
Постове във фейсбук отново припомниха дългата тема за плавателна река Марица в рамките на града. Множество носталгични коментари провокира постът на Тодор Кръстев, бивш общински съветник от БСП:
Това не е река Сена, нито Темза. Това е прекрасната Марица от началото на 80-те години, когато в рамките на Пловдив, от края на Адата та чак до Четвърти километър, беше плавателна. Имаше лодки, скутери, водни колела и дори две малки корабчета. Нивото на водата се вдигаше с едни хидросъоръжения /шлюзи/ след Адата, и реката ставаше плавателна със средна дълбочина около два метра. Красиво беше и много въздействащо, но всичко приключи след като обитателите на някои от кооперациите по брега надигнаха вой до небесата, че им се наводнявали мазетата. Според редица специалисти решение можеше да се намери, но уви. А беше красиво и то много. Всъщност замисляли ли сте се, че няма сериозен европейски или световен град, който да не е на красива река.
В действителност река Марица е била плавателна в далечното минало – повече може да прочетете от този материал на „Под тепето“.
В съвремието това се е случило съвсем за кратко, действително с проекта от годините на социализма. Всъщност годината е 1974-а, когато са завършени и пуснати в експлоатация шлюзовете след моста на Адата по проект на инж. Димитър Славчев, както разказа преди години на обществено обсъждане по темата хидроинженер (вижте още от общественото обсъждане в този материал на „Под тепето“ .
Съвсем набързо проектът обаче е изоставен, тъй като високото ниво на водата пълни избите и подкопава основите на сградите около бреговете на реката. Според експерти осъществяването на идеята е възможно, но безопасното му изпълнение ще е много скъпо.